Final Fantasy VII remake

Final Fantasy VII remake (Fot. Square Enix)

Zbliża się remake Final Fantasy VII. Czego oczekiwać, czego się… obawiać?

Fani od lat domagali się odświeżenia Final Fantasy VII – i wkrótce ich prośby zostaną spełnione. Czego możemy oczekiwać po remake'u jednej z najlepszych japońskich gier RPG w historii?

Z tego artykułu dowiesz się

  • co może zmienić się w fabule remake'u Final Fantasy VII
  • jakie zmiany czekają nas w rozgrywce
  • czy odświeżona gra może sprostać oczekiwaniom
  • co na jej temat sądzi najpopularniejszy polski twórca gier

Szczerze mówiąc, na razie nie wiadomo zbyt wiele, ale podsumujmy to, co pewne lub prawie pewne.

Znana fabuła, nowy system walki

Zwiastun gry pokazał fragmenty opowieści i bohaterów, których doskonale znamy. Nic nie wskazuje, by twórcy zamierzali zmieniać fabułę.

Co najwyżej dodadzą nowe zadania i postaci drugoplanowe. Dojdzie także aktorstwo głosowe, którego brakło w oryginale, ale to zmiana konieczna i spodziewana.

Rewolucja czeka nas w systemie walki. Pierwowzór oferował potyczki turowe, ale wyjątkowo dynamiczne, bo "podział na tury" nie oznaczał tu czekania na koniec ruchu przeciwnika.

Każda postać mogła wykonywać posunięcia po naładowaniu paska „akcji”, ale to nie znaczyło, że czas się zatrzymuje.

Remake stawia na walkę bardziej zręcznościową. Można swobodnie krążyć po arenie, robić uniki, a także – prawdopodobnie – przełączać się "w locie" między postaciami. Jeśli wróci element strategiczny, to w postaci oczekiwania na naładowanie silniejszych ataków.

Nie wiadomo jeszcze, czy w przypadku natknięcia się na przeciwnika gra będzie przenosić nas na zamkniętą arenę (jak w oryginale), czy akcja będzie rozgrywać się w tych samych miejscach, które możemy swobodnie zwiedzać.

Zobacz również: Tech Heroes #1 - Sos Sosowski - Gadżetomania.pl

Final Fantasy 7

Świat gry tak wielki, że gubią się w nim twórcy

Ishikawa Tomonori, projektant gry, twierdzi, że miasta w remake'u są tak duże, że gubią się w nich sami twórcy. To może cieszyć, bo któż nie chciał pozwiedzać sobie przebogatych w szczegóły slumsów Midgar. Z drugiej strony jednak – może też martwić.

Final Fantasy VII była grą ogromną, choć poszczególne lokacje były malutkie. Składały się zaledwie kilku ekranów pokazywanych z lotu ptaka. To umożliwiło dopracowanie każdego z nic. Świat gry wydawał się bogaty i wielki, choć jego większą część domalowywała wyobraźnia.

Final Fantasy VII remake

Remake powstaje w 3D, więc możliwa będzie swobodna eksploracja. Ta zaś zostanie osiągnięta albo kosztem tej szczegółowości (do tej pory pokazano tylko miejsca raczej ubogie w detale), albo tempa gry.

W oryginale bowiem historia pędziła niekiedy na złamanie karku. Nie jestem pewny, czy podoba mi się możliwość zgubienia się w jednym tylko miasteczku.

Final Fantasy VII remake

Final Fantasy VII: gra w odcinkach

FFVII ukaże się w postaci odcinków publikowanych w krótkich odstępach czasowych, czyli w formie, która sprawdziła się w przypadku tasiemców od Telltale (Walking Dead, Wolf Among Us) czy Life Is Strange.

Gra będzie dzięki temu zapewne bardziej dopracowana, niż gdyby ukazała się w całości. Autorzy będą mogli zająć się doszlifowaniem kolejnych części przed premierą. Ogrom oryginału i złożoność materiałów pokazanych do tej pory każą też podejrzewać, że objętościowo całość sięgnie kilkudziesięciu, a może nawet ponad stu gigabajtów.

To oznaczałoby konieczność wydania gry na droższym, bardziej pojemnym blu-discu albo na kilku płytach. Publikacja odcinków online może obniżyć cenę całości.

Kadr z trailera Final Fantasy 7

Z drugiej strony: do tej pory w odcinkach wychodziły głównie przygodówki, których siłą była fabuła, a nie mechanika. Dochodziliśmy do końca epizodu i cierpliwie czekaliśmy na kontynuację, nie mając nic innego do roboty.

Okiem znawcy

Z remake’ami często jest tak, że wszyscy ich pragną, a potem niewielu w nie gra. FF7 dostarczył mi niezapomnianych chwil, ale grę zmasterowałem, zrobiłem wszystkie side questy i sekrety… i nie czuję potrzeby powtarzania tego samego przez kolejne 140 godzin.

Dzisiaj wydaje mi się więc, że w remake nie zagram, ale oczywiście pożyjemy, zobaczymy. Kto wie, może trailery czy twitche spowodują, że jednak pęknę.

Adrian Chmielarz, studio The Astronauts; twórca takich gier, jak Painkiller, Bulletstorm i Zaginięcie Ethana Cartera.

RPG trudniej odłożyć w kąt, a zatem czy gracze będą więc spędzać czas między odcinkami na grindowaniu i podbijaniu statystyk postaci?

Czy nie zdarzy się, że wbiją 15 poziomów, zabijając hordy słabych przeciwników? Czy nie zaburzy to balansu rozgrywki w przyszłych epizodach? Ciekawe, jak Square poradzi sobie z tym problemem.

Będzie godny remake?

Square raczej nie chce zaliczyć wtopy z remakiem swojej najlepszej gry, więc studio na pewno się postara. Pytanie brzmi: czy jest w stanie sprostać nieskończenie wysokim oczekiwaniom? Moim zdaniem fani zawsze znajdą powód do narzekania.

A to grafika nie tak dobra, jak mogłaby być (na zwiastunie walka toczy się na pustej, sterylnej arenie rodem z ery PS3). A to głosy postaci wyobrażaliśmy sobie inaczej. A to zbyt dużo efekciarstwa w przerywnikach – albo zbyt mało efekciarstwa. I tak dalej, i tak dalej.

Na pewno jednak na Final Fantasy VII warto czekać, bo to powrót jednej z największych legend w historii medium. Mam szczerą nadzieję, że remake okaże się tak dobry, jak byśmy sobie tego życzyli.

Kadr z trailera Final Fantasy 7
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

Star Trek Online na początku przyszłego roku Lost Planet 2 - prosto z E3 2009 Gazeta.Mobi Absurdalne zakończenie filmu Eagle Eye Dragon Age III będzie najlepsze w serii Assassin's Creed 2 - Ezio tkwi w szczegółach KRRiT czepia się internetowego satyryka. Bo podobno przekroczył granice Nasza klasa i gra kryminalna, która zwiększa transfer na zdjęcia Made in Poland: A Game About Smashing Bombiez, iHooy! Fotoreportaż Google Street View. Automat konkurencją dla fotoreporterów? Tomb Raider: Underworld - nowy trailer Czy na pewno wszystko będzie dobrze?

Popularne w tym tygodniu:

Keanu Reeves wraca na plan. Matrix 4: prace nad filmem ponownie ruszają Telezakupy Mango przechodzą do historii. A wraz z nimi złota era telewizji [Opinia] Stanisław Lem o zmianach klimatycznych. Pisarz już dawno domagał się odejścia od węgla Kina Helios wkrótce otwarte. Na widzów czekają niespodzianki Netflix, HBO i Amazon zapłacą w Polsce nowy podatek. Wyjaśniamy, czy na użytkowników czeka droższy abonament Lubisz filmy postapokaliptyczne? Jesteś lepiej przygotowany na pandemię COVID-19 Graliśmy w Cyberpunk 2077. "Poczułem się absolutnie oczarowany" Jedyne takie radio w Polsce. Radio Kapitał "łączy w sobie wszystko to, o czym marzyli wynalazcy globalnego internetu" Bandcamp nie kończy z hojnością. Po raz kolejny muzyczna platforma dzieli się pieniędzmi Netflix tworzy kolejny polski serial fantasy? Są plotki o następcy Wiedźmina