Dyski sieciowe NAS AD 2016. Porównujemy domowe magazyny danych

Ten artykuł ma 2 strony:

Netgear ReadyNAS 202

Netgear ReadyNAS 202

Dwukieszeniowy serwer od Netgear też jest dość drogi, a producent nie dołącza do niego dysków twardych. ReadyNAS 202 kosztuje od 1000 do 1400 zł. Urządzenie współpracuje z Windowsem, Linuksem i MacOS. Pobranie dedykowanych aplikacji umożliwia podłączenie mobilnych urządzeń z iOS i Androidem.

Serwer obsługuje dyski o maksymalnej łącznej pojemności 12TB. Ich instalacja jest tak prosta, jak w przypadku NAS-a WD. Wystarczy odwiedzić stronę producenta i skorzystać z narzędzia automatycznej konfiguracji. Co istotne, sprzęt pracuje bardzo cicho.

A co z wydajnością? Jest bardzo, ale to bardzo dobrze. Dwurdzeniowy ARM Cortex A15 1,4 GHz i 2 GB RAM spokojnie wystarczają do wygodnego domowego użytkowania. Prędkość i zapisu, i odczytu przekracza 100 MB/s dla dużego pliku, ale w przypadku przesyłu serii plików małej wielkości potrafi spaść do niecałych 50. To jeden z najszybszych NAS-ów dostępnych w przystępnej cenie.

Synology DS216se

Synology oferuje dysk nieco mniej wydajny, ale sporo tańszy. DS216se kosztuje około 600 zł i również dysponuje dwoma kieszeniami na HDD. Prędkość zapisu jest podobna, jak w ReadyNAS – ok. 100 MB/s, ale odczyt jest już wyraźnie wolniejszy – średnio niecałe 60 MB/s.

Nic dziwnego. Procesor to Marvell Armada 370 o taktowaniu 800 MHz, zaś pamięć systemowa to 256 MB DDR3. Czyli odpowiednio do ceny. Całość bazuje jednak na wydajnym systemie operacyjnym DSM, dzięki czemu działa zaskakująco sprawnie. NAS obsługuje dyski o dużej łącznej pojemności – 20 TB.

Szybką konfigurację umożliwia usługa QuickConnect. Synology DS216se wspiera systemy iOS i Android, więc z chmury można także korzystać z poziomu smartfonu. Stosunek jakości do ceny jest znakomity.

Zobacz również: Wideorecenzja: Sony Tablet P

ZyXEL NAS326

Na koniec jeszcze jedno z wyjątkowo tanich rozwiązań. NAS ZyXELa kosztuje około 360 zł i posiada całkiem dobrą jak na tę cenę specyfikację. Procesor 1,3 GHz to wprawdzie tylko singe core, ale towarzyszy mu 512 MB RAM. Sprzęt współpracuje z Windowsem i Macami. Cztery porty USB to więcej niż z wielu konkurencyjnych NAS-ach.

Niezła jest także prędkość zapisu danych (niecałe 100 MB/s) i ich odczytu (nieco ponad 60). Wadą jest jednak mniejszy dostęp do aplikacji, więc w rezultacie dysk nie oferuje aż tylu możliwości, co inne opcje. Można jednak skorzystać z aplikacji dla urządzeń mobilnych. Zastrzeżenia można mieć głównie do faktu, że za sprzętem nie stoi cieszący się zaufaniem producent. ZyXEL to chińska firma działająca od 1989 roku, ale nieznana szerzej w Europie.

Czy warto kupować NAS?

Każdy z serwerów jest skierowany do innego użytkownika, co znajduje odzwierciedlenie w cenach, ale komu takie rozwiązania są w zasadzie potrzebne? Wszak wydatek sięgający kilkuset, a nawet ponad tysiąca złotych to nie byle co.

Jeżeli masz wiele urządzeń połączonych z Internetem i chcesz mieć z każdego dostęp do wszystkich danych, to na pewno wygodne rozwiązanie. Z Maca masz dostęp do plików, które utworzyłeś na laptopie z Windowsem. Robisz zdjęcia smartfonem, automatycznie wykonujesz backup w chmurze i oglądasz je na telewizorze.

Wymiana danych między urządzeniami nie wymaga wielokrotnego przesyłu, żonglowania pamięcią flash czy podpinania kabli. Zawsze masz wszystko pod ręką. Komfort zapewniany przez NAS jest niepodważalny, więc nie będziesz tym rozwiązaniem rozczarowany. Jeżeli cię na nie stać.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Polacy rozwiązali zagadkę lepkości w skali nano earHero - ten gadżet może uratować Ci życie [wideo] EFiX, czyli Mac OS X na każdym pececie... Asus Eee PC X101 - cienias pod każdym względem Creative WP-300 – test słuchawek Bluetooth WindowsBlinds 6.4 - zmień wygląd swojego systemu Różne wersje VAIO P = różna wydajność Bedside Lamp - lampka z wieszakiem na książkę GRRR: Playstation Eye rozpozna nasze twarze Ekoblogia: WatCleaner - maszyna do oczyszczania wody Samsung i LG zainwestują 16,5 miliarda dolarów w OLED Komputer wielkości pendrive'a za 15 funtów! [wideo]

Popularne w tym tygodniu:

NASA potwierdza. Nowe kombinezony astronautów wspomagane przez SI