Kupujemy zmywarkę. Na co zwracać uwagę?

Ten artykuł ma 2 strony:

Technologie o dziwnych nazwach, które nic nie mówią

Producent wymyśli ładnie brzmiącą nazwę nawet dla kosza na sztućce, żeby tylko pochwalić się innowacyjną technologią. „Orbitalny system zmywania”, o którym informuje marka Smeg, to dodatkowe śmigło rozprowadzające wodę. „Aqua Stop” to zabezpieczenie wyłączające zmywarkę i wypompowujące wodę w razie wycieku. „Program Bio” to czyszczenie naczyń, do których przywarły resztki jedzenia. „Multizone” pozwala wybrać mycie tylko w górnym lub dolnym koszu.

Wszystkie te funkcje są przydatne, ale może się okazać, że wcale nie są wyróżnikiem zmywarki. To, co na karcie produktu A będzie określone jako „Aqua Stop”, na karcie produktu B może widnieć jako „zabezpieczenie przed zalaniem”. „HalfLoad” to gdzieniegdzie „możliwość częściowego załadunku” - co nie brzmi już tak fajnie, ale w praktyce oznacza taką samą funkcjonalność.

Wybierając sprzęt, warto kierować się nie mało mówiącymi nazwami własnymi rozwiązań, a faktycznymi możliwościami urządzenia. Nie dajmy się także zwieść długiej liście zalet, bo niekiedy jest ona sztucznie rozwijana tak mało znaczącymi cechami, jak np. „sygnał akustyczny końca pracy”.

Za co płacimy więcej?

Czym różni się zmywarka za 1500 zł od takiej za 5 tys. zł? Klasy energetyczne w obu przypadkach są zbliżone – trudno teraz o urządzenie o klasie niższej niż A; większość to A+ lub A++. Przepaść nie dzieli tańszych i droższych modeli także pod względem zużycia wody.

Droższe zmywarki mają jednak wydajniejsze systemy grzewcze czy umożliwiają podłączenie się do źródła ciepłej wody, co w większym stopniu ogranicza zużycie energii i przyspiesza mycie. Czujniki załadunku pozwalają automatycznie wybrać właściwy program, wymienniki ciepła wykorzystują ciepłą wodę do podgrzania wody w kolejnej fazie zmywania… i tak dalej.

W kosztownych modelach można znaleźć większość tych funkcji naraz; mniejsze dysponują zwykle tylko niektórymi z nich. Ważny jest także markowy design – bo za wygląd też się płaci – oraz jakość wykonania podzespołów. Mocniejsze śmigła przetrwają dłuższy czas, trwalszy od plastikowego uchwyt nie złamie się przy otwieraniu drzwiczek, a lepszej jakości rolki na półkach umożliwią „gładki” ruch przy wysuwaniu i oszczędzą nam mocowanie się z półką.

Znaczenie ma także podejście do klienta, czyli to, jak szybko serwis reaguje w razie awarii i czy robi problemy w przypadku korzystania z gwarancji. Jego jakość jest jednak niemożliwa do sprawdzenia przed zakupem, a dowody anegdotyczne w postaci historyjek z internetu o niczym jeszcze nie świadczą. Każda firma zalicza wpadki, zaś ludzie piszą głównie o negatywnych doświadczeniach, rzadko znajdując w sobie determinację, żeby coś pochwalić.

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Asus Transformer

Czy da się wybrać idealną zmywarkę?

W praktyce nawet tanie zmywarki mogą okazać się całkiem porządnym sprzętem. Zalety i wady wybranego modelu poznamy jednak dopiero po kilku tygodniach użytkowania, kiedy będziemy mogli ocenić przystępność pewnych rozwiązań (np. wygody ładowania i rozładunku, dostępu do wsypu soli itp.). Przed zakupem możemy wspomóc się opiniami z internetu, jednak pamiętajmy, że uzyskamy obraz mocno skrzywiony. Negatywne opinie mogą wynikać nie z jakości sprzętu, ale z faktu zakupu modelu niedostosowanego do konkretnych potrzeb.

Zakup zawsze będzie decyzją podejmowaną w dużym stopniu w ciemno. Możemy tylko mieć nadzieję, że patrząc na faktyczne funkcje zmywarki, wybierzemy model możliwie praktyczny. Sprzętu idealnego, kompletnie pozbawionego wad, a zarazem takiego, na który nigdy nie będziemy narzekać, nie znajdziemy nigdy.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Gadżetowy Informator Rynkowy (16.08 – 23.08) Największe ekrany 3D niewymagające okularów na CES [aktualizacja] Sony: w tym roku nie będzie nowego OLEDa Pantech SKY Wind z dmuchanym interfejsem IFA 2009: Hannspree pokaże pluszaki Barometr Trendów - wybierz najmodniejszą markę telefonów Co wytrzyma najdroższy tablet z Androidem Honeycombem? [wideo] Jak powinno wyglądać dobre hasło? Posłuchajcie, co mówi Edward Snowden Masz dość hałasu? Walcz z nim! Sono zneutralizuje dźwięki dobiegające zza okna Paramilitarne gadżety wzorowane na kształcie nabojów Jak stworzyć obraz ISO? Rewolucja w Microsofcie. Po 25 latach firma postanowiła zmienić swoje logo

Popularne w tym tygodniu:

Brytyjskie monstrum. To będzie najszybszy motocykl elektryczny świata? Pracują nad powietrzną taksówką. Będzie prawie bezgłośna